Wielka Orkiestra Patrykowej Pomocy

6 687 zł i 19 gr - tyle w sumie udało się zebrać podczas charytatywnego koncertu muzycznego, zorganizowanego 7 lutego 2009 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury dla chorego na mukowiscydozę 2,5 rocznego oświęcimianina, Patryka Wieczorka.

To jeszcze nie koniec naszej zbiórki - zapewnia Albert Bartosz, główny organizator przedsięwzięcia - Po licytacji na Allegro przekazanych nam przez darczyńców przedmiotów, których nie zdążyliśmy sprzedać w trakcie koncertu, na pewno zbierzemy grubo ponad 7 tys.

Do tego trzeba jeszcze doliczyć darowizny i datki z 1%, przekazywane na konto Fundacji bezpośrednio dla Patryka oraz kwotę, którą uda nam się zebrać na aukcji przeprowadzonej podczas III Karnawałowego Balu Akademickiego, który odbędzie się 21 lutego w OCK. Dopiero w połowie maja będziemy mogli dokonać całościowego podsumowania - uzupełnia tata Patryka, Maciej Wieczorek.

Fantastyczny wieczór, prawdziwa muzyczna feta, niesamowita atmosfera, która udzieliła się muzykom i widowni - te głosy padały z ust publiczności uczestniczącej w koncercie dla Patryka.

Na scenie pojawili się tego wieczoru:
» basista legendarnej, niemieckiej grupy SCORPIONS - Paweł "Baby" Mąciwoda,
» wokalistka zespołu NIE-BO Jean Lubera oraz gitarzysta Robert Lubera
»
wspaniały perkusista grający m.in w Lombardzie - Artur Malik
» basista zespołu Wojtka Klicha- Bardzo Orkiestra - Jerzy "Kobra" Drobot
» Marek Piekarczyk - wokasta zespołu TSA
» niekwestionowane gwiazdy polskiej sceny jazzowej - JOACHIM MENCEL z kontrabasistą
» a także: Trick, Jedyny Sensowny Wybór, Who Know's, Marcin Boiński Band z nieśmiertelnym "Dzikim" na wokalu i zachwycająca swoją sekcją dętą - Krzywa Alternatywa.  


Scenariusz tego wieczoru pisał się sam. Spontanicznie i na gorąco. Artyści prezentowali się w różnych konfiguracjach, a utwory w megaciekawych aranżacjach. - Doszło nawet do tego, że Marek Piekarczyk zaśpiewał piosenkę funki - mówi Albert Bartosz.

Wspaniała była również reakcja publiczności, która zapełniła salę widowiskową OCK. - Oświęcim, jak zapowiadaliśmy był tego wieczoru, najlepszą publicznością w Polsce - dodaje Marcin Boiński. Były z nami dzieci, młodzi nastoletni i ci piękni kilkudziesięcioletni. Oświęcimianie pokazali, że mają serca, chętnie wrzucali datki do puszek. 

Podczas koncertu swoje stoiska informacyjne w holu OCK miały oraz prezentowały się na scenie: Fundacja Pomocy Rodzinie i Chorym na Mukowiscydozę "Matio", którzy mówili co to za choroba, jak się ją leczy i jak można pomóc chorym, Krakowskie Koło Stowarzyszenia Transplantacji Serca, promujące podpisywanie oświadczeń woli - dokumentu, który jest dobrowolną decyzją przekazania w krytycznym momencie swoich organów do transplantacji, a także Jacek Mydlarz i Henryk Szelest - terapeuci uzależnień. 

W trakcie koncertu na stoiskach i ze sceny sprzedawano gadżety na rzecz Patryka. Wystawiono m.in . biżuterię od dwóch oświęcimskich artystek: Magdy "Schnaider" Krawiec oraz Ali Żak (wisior Magdy z brazylijskim kryształem poszedł za 200 zł) oraz najnowsze single zespołu SCORPIONS i zdjęcia zespołu z autografem basisty Pawła "Baby" Mąciwody. Marek Piekarczyk przekazał niezwykle rzadki, nieskasowany bilet na koncert TSA z dołączoną doń płytą, która poszła w ręce kupca za 600 zł oraz znaczki zespołu TSA. - Jeden z roku 1982 r. zakupił sam dyrektor oddziału Dziennika Polskiego Zbigniew Bartuś, jak powiedział - z sentymentu - bo sam był wówczas z zespołem Farben Lehre w Jarocinie. Szalik Ajaxu przekazał do sprzedaży Dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, Leszek Szuster a koszulkę Unii z podpisami zawodników - hokeista Łukasz Sękowski. Swoje sportowe zdjęcia do sprzedaży wystawił również Marek Mordan - fotoreporter Dziennika Polskiego. Marcin Magiera z TV Lokalnej Oświęcim przekazał unikatowe koszulki z tras koncertowych Boba Dylana i zespołu Metallica. Sprzedawano też piórka polskich i zagranicznych muzyków. Nawet kelnerki z restauracji Meksykańskiej wrzuciły do puszek otrzymane w tym dniu napiwki. -

Świetna była atmosfera, jaką udało wytworzyć w OCK i cudnie bawili się na koncercie wszyscy, łącznie z muzykami - mówią Albert Bartosz i Alicja "Aki" Krawiec, która włożyła sporo wysiłku, by ściągnąć do Oświęcimia muzyczne megagwiazdy. A oni stworzyli na scenie jam session - grali z sercem, zupełnie bez próby i po prostu dali się unieść duchowi wieczoru, cieszyli się muzyką, a Marek Piekarczyk improwizował i zaśpiewał piosenkę dla nas i o nas, o tym wieczorze, o Patryku, o ludziach wielkich serc w Oświęcimiu i o tym mieście, z którego powinno płynąć przesłanie miłości.  

Na koniec wieczoru na scenie wystąpił Joachim Mencel z kontrabasistą. - To był nastrojowy koncert jazzowy, grany najpierw w duecie, potem w tercecie, aż do momentu gdy do muzyków dołączył "Baby" Mąciwoda i w trójkę improwizowali tak, że publika miała ręce gorące od braw. Następnie do tego trio dołączali kolejno wszyscy muzycy, którzy wystąpili na scenie tego wieczoru a także prowadzący imprezę - klaszcząc, bawiąc się, śpiewając. Na koniec wszyscy muzycy pozdrowili Patryka i odśpiewali mu sto lat! To samo usłyszał reżyser imprezy - Albert Bartosz.

Rodzice Patryka składają podziękowania wszystkim, którzy wsparli tę cenną inicjatywę. Są to: 
» Prezydent Janusz Marszałek - za bezpłatne udostępnienie obiektu OCK oraz zafundowanie kolacji dla artystów 
» Starosta Oświęcimski Józef Kała- za wsparcie finansowe 
» Marek Sowa -za uwiarygodnienie przez objęcie patronatem honorowym 
» Dyrektor OCK Piotr Matusiak, wicedyrektor Ula Maj, Adam Kuta - za pomoc w organizacji i wsparcie 
» Robert Trzop (OCK) - za realizację dźwięku 
» Janusz Jaszczyk(OCK) - za oświetlenie imprezy 
» Katarzyna Krawczyk, Arleta Uroda (OCK) - za przygotowanie dekoracji sceny 
» młodzi brydżyści ze stowarzyszenia Jocker - za pomoc logistyczną 
» Rysiek Zwolak - za transport części artystów 
» Halina Kornecka z "Multimedia Partner" za bezpłatny druk plakatów 
» Dyrektor MDSM Leszek Szuster- za udostępnienie busa i entuzjazm 
» Kapitan Michał Łygan - oraz Dowódca i żołnierze Jednostki Wojskowej 2272 - za pyszną grochówkę 
» Zdzisław Sikora (Przysmak Staropolski - bufet PWSZ) za pyszne jedzonko i wsparcie finansowe w trakcie licytacji 
» Patroni medialni: TV Lokalna Oświęcim - Monice, Marcinowi, Ani i Piotrowi, Gosi i Szymkowi z portalu www.oswiecimskie24.pl, Pawłowi i Tomkowi z www.faktyoswiecim.pl , Pawłowi i Zbyszkowi z Dziennika Polskiego - za nagłośnienie imprezy
» fotografikowi Tomkowi Molowi za cudne zdjęcia 
» szczególnie podziękowania dla 
Alicji Aki Krawiec - za urok, prowadzenie imprezy i ściągnięcie gwiazd 
» Marcinowi Boińskiemu - za to że dał się porwać duchowi imprezy i stał się jej kierownikiem artystycznym 
Wiesławowi "Dzikiemu" Kaniowskiemu za pozytywny PR i za to jak zaśpiewał 
» Kacprowi Kowalskiemu - za to że jest wielki 
» Policji i Straży Miejskiej za zdwojona tego dnia czujność. 
» Wszystkim, którzy przekazali cenne przedmioty oraz publiczności, wspaniałym oświęcimianom, którzy byli z nami i wrzucali datki do puszek. 
» Opatrzności za to, że czuwała nad nami przez cały czas 
» Rodzicom Patryka - za to że trwają i Patrykowi za to, że jego uśmiech daje im siłę (www.patrykwieczorek.pl).  
» Albertowi Bartoszowi w którego głowie zrodził się ten projekt, który uwierzył, że można go zrealizować....i zrealizował...i to jak???!!!. 
» I na koniec absolutnie fantastycznym muzykom. Chłopakom i dziewczynom z Tricka, Jedynego Sensownego Wyboru, Bendu Marcina Boińskiego, Who Kno's i Krzywej Alternatywy.
» Szczególnie dziękujemy gwiazdom, które również zagrały za darmo; Markowi Piekarczykowi, Pawłowi "Baby'emu" Mąciwodzie, Arturowi Malikowi, Robertowi i Jean Luberom, Jerzemu "Kobrze" Drobotowi, Joachimowi Menclowi. Ci ludzie swoim udziałem w tej imprezie pokazali, że na prawdę są wielcy.  

Jeśli o kimś zapomnieliśmy - wybaczcie. 

Notowała - NIKA :)

Oświadczam w imieniu Agnieszki i Maćka Wieczorków, że tekst można wykorzystać do publikacji w całości bądź we fragmentach. Najlepsze zdjęcia z imprezy znajdziecie Państwo na blogu Tomka Móla i ewentualnie z nim należy się kontaktować w kwestii ich komercyjnego wykorzystania.W skrócie

20 Marca 2016 odbędzie się VIII Turniej "O Uśmiech Patryka".

Partyk Wieczorek jest trzynastoletnim chłopcem chorym na mukiwiscydozę.

Jest to jak dotychczas nieuleczalna choroba, na którą jedynym lekarstwem jest kosztowny przeszczep płuc.

W grudniu 2008 w Skawinie odbył się pierwszy charytatywny turniej Brydża Sportowego "O  Uśmiech Patryka", z którego cały dochód - około 15 tys. zł - został przeznaczony na walkę z chorobą.

Informacje o poprzednich wydarzeniach informacje można znaleźć w dziale Archiwum.