Czyszczenie kostki brukowej – sprawdzone metody
Kostki brukowe są dobrze znane ze swojego piękna i możliwości zwiększenia atrakcyjności otoczenia. Niezależnie od tego, czy używasz kostki brukowej jako chodnika, patio czy podjazdu, jest ona podatna na zabrudzenia i z czasem traci swój blask, ale na szczęście możesz sprawić, że kostka brukowa znów będzie wyglądać jak nowa. Kostka brukowa, mimo że jest niezwykle trwała, tak jak każda inna odkryta powierzchnia, wymaga od czasu do czasu konserwacji, a czyszczenie kostki brukowej jest kluczem do pięknego, utwardzonego terenu. Jak wygląda czyszczenie kostki brukowej w Łodzi? Dowiedz się więcej, czytając wskazówki poniżej!
Metody chemiczne, czy naturalne?
Oczywiście zawsze bardzo ważną kwestią jest podjęcie decyzji, czy kostka brukowa powinna być czyszczona i realizowana przez osoby odpowiedzialne za to zadanie przy użyciu środków i metod biologicznych, czy też alternatywnie chemicznych.
W praktyce opinie i poglądy na ten temat różnią się dość znacznie, ponieważ każdy, kto regularnie zajmuje się czyszczeniem i uszczelnianiem kostki brukowej i komu powierza się to zadanie, ma własne wartości empiryczne.
Prawdopodobnie także dlatego, że są lepiej znane i historycznie były stosowane i wykorzystywane znacznie dłużej, dominują chemiczne środki do czyszczenia kostki brukowej. Usuwają one na przykład dość szybko, pewnie i skutecznie: plamy z zakładu i z oleju, plamy i osady spowodowane warunkami atmosferycznymi, plamy z rdzy, porosty i mchy oraz plamy powstałe na skutek działania wapna.
Widać więc, że do usuwania plam z powierzchni kostki brukowej najbardziej przydatne są środki chemiczne, natomiast grzyby, mchy, porosty i glony powinny być eliminowane i usuwane środkami biologicznymi. Czyszczenie elewacji także wymaga użycia środków chemicznych i biologicznych, tak aby pozbyć się najbardziej uporczywych zabrudzeń i zabezpieczyć powierzchnię kostki brukowej na długie lata.
Czyszczenie kostki brukowej w Łodzi
Zanim zaczniesz sprzątać, musisz najpierw oczyścić przestrzeń. Stoły, krzesła, szafki, doniczki z roślinami oraz różne ozdoby i meble pokrywają całe połacie powierzchni. Usunięcie ich pozwoli Ci być dokładnym podczas mycia i szorowania. Ponadto zapobiega ich przypadkowemu spryskaniu. Z powierzchni należy również zawczasu usunąć chwasty. Gdy wnikają w szczeliny kostki brukowej i zapuszczają korzenie, mogą wyrządzić więcej szkód, niż można przypuszczać.
Należy je wyrwać w całości przed uszczelnieniem powierzchni. Weź wąż i zanurz cały obszar. Ciśnienie powinno być na tyle silne, aby mogło poluzować brud i zanieczyszczenia, a także usunąć słabsze plamy. Celem jest nie tylko usunięcie tego, co jest łatwe do usunięcia, ale również nasycenie powierzchni. Oszczędzisz więcej czasu i energii, czyszcząc kostkę brukową, gdy jest mokra, niż gdy jest sucha. Wszystko, czego nie można usunąć samą siłą węża, wymaga bardziej ukierunkowanych działań.
Większość źródeł zaleca użycie płynu do mycia naczyń, co może być pomocne. Jeszcze lepszy jest specjalny środek do czyszczenia kamienia: produkty te są przeznaczone do usuwania plam z kostki brukowej. Samo wylanie roztworu na kamień oczywiście nie wystarczy. Trzeba się zabrać do pracy i wyszorować powierzchnię.
Zalecamy użycie szczotki o sztywnym włosiu. Czyszczenie kostki brukowej może być naprawdę proste! Podobnie jak czyszczenie elewacji, wymaga ono jednak szeregu działań, które przyniosą najlepsze efekty.