Wnętrza

Nowoczesne biura – jak powinno wyglądać?

Większość firm po pewnym czasie działalności staje przed wyzwaniem. Jest nim pojawiająca się z miesiąca na miesiąc coraz większa ilość dokumentów, druków, umów i faktur. Jak temu zaradzić?

Umiejętne zaprojektowanie biura

Biuro jako przestrzeń służąca do pracy powinno spełniać kilka podstawowych kryteriów. Po pierwsze jego główną cechą powinna być praktyczność. Nie powinny się w nim znajdować zbędne ozdoby i przedmioty, które w żaden sposób nie wpływają na jakość pracy. Dodatkowo poprzez nie stosowanie zbędnych ozdób zyskamy przestrzeń, przez co powierzchnia biura wydawać się będzie bardziej przestronna. Wykorzystanie w wnętrzu zbyt dużej ilości mebli może utrudnić nie tylko pracę, ale także poruszanie się po samym biurze.

Drugą istotną kwestią jest dobór odpowiednich mebli biurowych. Fotele, biurka, czy szafy biurowe zamykane na klucz, to wszystko ma istotny wpływ na komfort pracy całego zespołu. Poczynając od foteli, starajmy się zakupić takie produkty, które gwarantować będą naszym pracownikom wygodną pracą, ale także możliwość wygodnego wypoczynku np. podczas przerw na posiłek. W przypadku biurek ich zakup powinien być podyktowany bezpieczeństwem i funkcjonalnością. Najlepiej sprawdzają się tutaj meble stabilne i proste w konstrukcji. Warto zadbać również o to, by każdy z pracowników dysponował osobnym biurkiem, przez co zdecydowanie wzrośnie komfort jego pracy.

Szafy biurowe

Bardzo istotnym meblem w naszym biurze są odpowiednie szafy biurowe, najlepiej te które są zamykane na klucz. Ze względu na obowiązujące od roku przepisy RODO, większość przechowywanych w firmie dokumentów, powinna być należycie zabezpieczona. Szafy biurowe, które dysponując dodatkowym zabezpieczeniem w postaci panelu elektronicznego, czy te zamykane na klucz gwarantują nam iż, nikt niepowołany nie będzie miał dostępu do wielu poufnych danych.

Pojawia się jednak pytanie jaką szafę biurową wybrać? Odpowiedź jest tutaj dość prosta. Taką jaka odpowiada naszym gustom oraz dobrze wkomponuje się w wystrój biura. Istotne jest również to by szafa na którą się zdecydujemy spełniała normy przeciwpożarowe. Dobrze jest zapoznać się z produktami firmy specjalizującej się w sprzedaży szaf biurowych.

Powierzchnie biurowe typu open space

Obecnie duża część biur urządzana jest w biurach typu open space. Istnieje wiele teorii na temat skuteczności tego rozwiązania, jednak praca w takim miejscu może być komfortowa. Głównym warunkiem jest tutaj odpowiedni projekt.

Praca na dużej przestrzeni z wieloma osobami ma zarówno swoje wady jak i zalety. Głównym plusem tego rozwiązania jest mobilizujący charakter tego typu powierzchni biurowej. Pracownicy na widok innych osób są skłonni do bardziej sumiennej i efektywnej pracy. Praca w biurze typu open space, może być naprawdę przyjemna pod warunkiem, że będą się w nim znajdowały odpowiednie meble. Poprzez zastosowanie odpowiedniego wystroju (najlepiej minimalistycznego) jesteśmy w stanie pozytywnie wpłynąć na resztę pracowników. I w tym przypadku zwróćmy szczególną uwagę na meble znajdujące się w biurze. Szafy biurowe, sofy czy lampy mają bardzo duży wpływ na nastrój panujący w miejscu pracy.

Odpowiednie zagospodarowanie części biurowej ma kluczowe znaczenie dla naszej firmy. Biuro jest miejscem, w którym będziemy spędzali znaczną część dnia, zadbajmy więc o to by pobyt nasz i naszych pracowników w tym miejscu przebiegał w jak najlepszych warunkach. Dodatkowo poprzez odpowiednie wyposażenie biura, będziemy mieli realny wpływ na jakość i efektywność pracowników.